De gemeente Papendrecht was opdrachtgever voor het onderzoek van Dennis van Gelderen naar de aanpak van jonge aanwas in Papendrecht. 

Jongeren steeds vroeger in beeld

In Papendrecht wordt, net als in veel andere gemeenten, gezien dat jongeren steeds vaker al op jonge leeftijd (voornamelijk 10–15 jaar) risicovol gedrag laten zien. Denk aan online beïnvloeding, groepsdruk en grensoverschrijdend gedrag. Deze jongeren hebben extra steun nodig om verdere problematiek te voorkomen. Scholen, jongerenwerk, politie en Sterk Papendrecht werken al hard om deze groep te bereiken. Wel zien zij dat er veel losse initiatieven zijn en dat samenwerking nu vaak nog afhangt van personen.

Belangrijkste aanbevelingen

Uit Het onderzoek komt een duidelijk advies naar voren, maak één gezamenlijke en herkenbare aanpak. In deze aanpak staan vroegsignalering, digitale weerbaarheid, goede samenwerking en contact met ouders en scholen centraal.  Hieronder worden een aantal van de belangrijkste aanbevelingen genoemd:

  • het aanstellen van één procesregisseur jonge aanwas
  • het verbeteren van de samenwerking met scholen
  • het versterken van ouderbetrokkenheid, onder andere via informele contactmomenten
  • het bieden van lichte interventies voor jongeren die wachten op passende hulp
  • het vergroten van digitale weerbaarheid in het onderwijs
  • het ontwikkelen van indicatoren om trends en signalen beter te volgen

Wil je het hele onderzoek van Dennis van Gelderen lezen? Dat kan via deze link en is te vinden via onze kennisbank.

Het onderzoek naar de aanpak van Jonge aanwas in Papendrecht laat zien hoe belangrijk het is om als netwerk samen op te trekken. Een inspirerend voorbeeld dat ook voor andere gemeenten in de regio waardevolle aanknopingspunten biedt!