Tijdens de eerste fysieke bijeenkomst van het Netwerk Explosies in Gemeenten (NEIG) heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) het handelingskader voor aanpak aanslagen met explosieven gepresenteerd. Dit kader biedt gemeenten concrete handvatten voor de aanpak van explosieve aanslagen – van preventie tot nazorg – en is ontwikkeld binnen het bredere Offensief tegen Explosies.
Gemeentelijke rol bij aanslagen met explosieven
Aanslagen met explosieven hebben een grote impact op zowel slachtoffers als omwonenden. Inwoners ervaren vaak gevoelens van angst en onveiligheid, zeker wanneer het geweld zich afspeelt in hun eigen straat of buurt. Gemeenten spelen daarin een cruciale rol: zij zijn vaak een van de eerste partijen die in actie moeten komen bij een aanslag of dreiging daarvan. Door samenwerking met politie, hulpdiensten en lokale partners kunnen gemeenten bijdragen aan het herstel van vertrouwen en het vergroten van de veiligheid in de wijk.
Het handelingskader belicht de verschillende fasen van een aanslag met explosieven:
- Preventie
- Direct na een explosie
- Dreiging van (herhaal)explosies
- Dagen/weken na een explosie (nazorg)
Het handelingskader bevat onder meer afwegingskaders, voorbeeldprocessen en hulpmiddelen om snel en zorgvuldig besluiten te nemen. Zodat gemeenten kunnen doen wat nodig is voor hun inwoners, ondernemers en organisaties. Ook is er een overzicht met acties opgenomen. Hiermee biedt het handelingskader concrete ondersteuning aan zowel bestuurders als veiligheidsadviseurs.
Netwerk Explosies In Gemeenten werkt aan structurele aanpak explosies
Het NEIG heeft als doel om kennis en ervaringen tussen gemeenten te delen en gezamenlijk te werken aan een structurele aanpak van explosies. Wil je op de hoogte blijven van de ontwikkelingen rondom de lokale aanpak van aanslagen met explosieven? Meld je dan aan voor het Netwerk Explosies In Gemeenten.
Offensief tegen Explosies
Het Offensief tegen Explosies is opgericht om de stijgende trend van het aantal aanslagen met explosieven in Nederland tegen te gaan. Het is een samenwerking onder voorzitterschap van burgemeester Carola Schouten (Rotterdam) tussen het ministerie van JenV, de politie, het Openbaar Ministerie, Aedes (namens de woningcorporaties), gemeenten (G4, G40 en de VNG), het Verbond van Verzekeraars, het Leger des Heils (namens de reclasseringsorganisaties), VNO-NCW en MKB Nederland (namens het bedrijfsleven). Het ondersteunen van gemeenten bij de lokale aanpak en nazorg is een belangrijke doelstelling van het Offensief. Daarnaast nemen de partners gezamenlijk landelijke maatregelen om aanslagen met explosieven te voorkomen en om verdachten op te sporen en te vervolgen.